česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

VINAŘ JAN AMOS KOMENSKÝ

Kdo by neznal slavného učitele národů Jana Amose Komenského! V 17. století patřil k největším evropským učencům a mnohé jeho pedagogické myšlenky jsou aktuální i v současnosti.

socha Jana Amose Komenského

O místo jeho narození (roku 1592) se dodnes vedou spory. V úvahu připadá Komňa, Nivnice nebo Uherský Brod. Jisté je, že jeho předkové pocházeli z Komně, kde nesli příjmení Segeš. Teprve když se otec Jana Amose přestěhoval do Uherského Brodu, získal podle svého původu jméno Komenský – pocházející z Komně.

Rodina Komenských patřila v Uherském Brodu k váženým měšťanům. A jak bývalo v té době zvykem, vlastnila v Blatnici pod Svatým Antonínem vinohrady. Někteří členové rodiny se v Blatnici dokonce usídlili.

blatnické vinařství má bohatou historii

Jan Amos zdědil vinohrad po svém otci. Po bitvě na Bílé hoře (1620) však o své pozemky přišel. Jako kněz Jednoty bratrské (protestantská církev) musel totiž odejít do zahraničního exilu. Na své vinohrady si však vzpomněl, když popisoval vinohradnické práce ve spisech Orbis pictus a Zlatá brána jazyků otevřená. Víno měl určitě rád, vždy však nabádal k jeho střídmé konzumaci!

GPS pozice

N 48° 57.112', E 17° 27.851'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis