česky english deutsch <<< >>>

Mikroregion Mikulovsko II.

Nový Přerov

leží na jihozápadním okraji území mikulovského mikroregionu, mimo území CHKO Pálava, na státní hranici s Rakouskem. První písemná zmínka pochází z poloviny 14. stol. Ovšem původně ležela obec (Alt Prerau) jihovýchodně za současnou rakouskou hranicí. Obec spolu s Jevišovkou a Dobrým Polem patří mezi tři nejvýznamnější chorvatské komunity oblasti. Po 2. světové válce byla valná většina obyvatel chorvatské národnosti násilně přesídlena na střední a severní Moravu, na jejich tradice se navázalo až v 90. letech minulého století.

Uprostřed vsi byla k poctě archanděla Michaela v roce 1600 postavena kaple, která byla o devadesát let později zvětšena na kostel a později ještě několikrát přestavována a rozšiřována. V jádru je to barokní stavba z konce 17. století, v jejímž interiéru je zajímavý kamenný kříž s Kristem.

Obec leží uprostřed zvlněné zemědělské krajiny s množstvím malebných vinohradů a starých sklepů, ideální k budování cyklostezek – Na kole k sousedům, Jantarová stezka, Mikulovská, Moravská vinná. Přes obec vede i NS Stará hora.

znak obce

GPS pozice

N 48° 48.484', E 16° 29.626'
[GPX]

[MAPY.CZ]