Vrbno pod Pradědem
Stavby a architektura
Po příchodu prvních hledačů kovů se v místě dnešního Vrbna a okolí stavěly hutě, hamry a chudá obydlí dělníků. Později rostly na kopcích strážní hrady. S rozvojem osad a obcí vznikaly větší stavby, z nichž největší význam měly kostely. Život se v té době odehrával okolo náměstí u dnešního kostela Sv. Archanděla Michaela, které bylo hlavním společenským a komunikačním centrem. Průmyslová revoluce se stala přelomem v životě města. Byla zavedena elektřina, železnice, pára. Na okraji města vznikaly továrny, v blízkosti centra honosné vily průmyslníků. Po 2. světové válce se masivně rozvíjel průmysl zpracování plastů, dřevovýroba, výroba pletenin. Z Vrbna se stalo nejprůmyslovější město republiky, vznikly průmyslové areály v centru města, stavěly se panelové domy. Město zcela změnilo svůj charakter. Dnes jsou v centru města téměř opuštěné bývalé areály Dřevokombinátu, Skláren, Moravolenu, … Výroba se opět přenesla do menších dílen na okraj města.
Náměstí Svatého Michala
Ve Vrbně bylo v minulosti centrem společenského dění. Je umístěné v horní části města, v blízkosti štol. Je zde krásná kašna. Postavil ji vrbenský rodák, kameník, řezbář a akademický sochař Max Ludvík, který žil v letech 1893–1940.
Kostel Sv. archanděla Michaela
Tvoří dominantu náměstí. Arcivévoda Maxmilián jej nechal postavit na místě kostela z 1. poloviny 17. století. Zajímavé je, že oltář je umístěn atypicky na západní stranu.
Empírový hřbitov ve Vrbně
Byl založen a upraven v 1. polovině 19. století, má ohradní zeď s vloženými pohřebními kaplemi, u vchodu se nachází empírová drobná kaple z roku 1817. Zajímavé jsou hrobní kaple bohatých rodin se sochami andělů nebo klasicistními prvky. Nejstarší náhrobek je již z roku 1789. Zachovány jsou také hrobky rodiny Grohmannů a staré litinové kříže.
Zámek Grohmann
Jeho přístavby vytváří zajímavý soubor barokních a empírových celků z 18. a 19. století, kolem jádra ze 17. století. Zámek si nechal přestavět továrník F. Rössler. Později zde sídlila významná továrnická rodina Grohmannů.
Grohmannova vila
pochází z let 1921 až 1922. Majitel textilní firmy Grohmann a spol. (GROKO) si nechal postavit u své továrny vilu podle návrhu známého vídeňského architekta Josefa Hoffmanna. Dům je situován v menším parčíku.
Dnešní domov důchodců v Mnichově byl dříve znám jako Léčebný ústav Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Byl založen již roku 1857 a roku 1878 jej zakoupily sestry kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Léčily se zde srdeční vady a revmatismus.
Dům na myslivecké ulici č.p. 162
Je jedním z posledních dokladů původní zástavby města z přelomu 18. a 19. století.
Nemocnice
Tato budova slouží již jako dětský domov.
Chudobinec
Byl ve Vrbně zřízen roku 1770. Později sloužil jako škola v přírodě.
Městský úřad
Dřevěná evangelická zvonice
Pochází z roku 1921.
Kontakty
Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Kateřina Kočí
Karlovice 279, 79323
Tel.:+420 777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://actaea.cz