Karlovice
Náhon
Náhon
Náhon začíná u splavu. Dříve sloužil k přivádění vody
k mlýnům, pilám, bělidlům, později k malým vodním elektrárnám. Za
hasičskou zbrojnicí se Karlovická strouha rozděluje na levý a pravý
náhon. Voda poté tekla k továrně na lepenku, dnešní ubytovna UKV.
Hotel Hubert
Dříve cukrárna, obchod a kavárna Kühnel, které zde její majitel zřídil v roce 1932.Byla zavřena v květnu 1945. Později sloužila jako hostinec a ubytování Hotel Hubert.
Rychta
Jedná se pravděpodobně o jednu z nejstarších budov v Karlovicích, která hrála podstatnou roli v historii obce a byla s ní svými osudy bezprostředně spjata. Bývalý dům správce hamrů byl v roce 1745 přestavěn, jak odkazuje pamětní deska zachovaná na soklu budovy. V té době ji vlastnil A. I. Hoffmann, cílevědomý a schopný člověk. V roce 1747 byla jeho usedlost povýšena knížetem Johanem Nepomukem Karlem z Lichtenštejna na svobodnou dědičnou rychtu. Tímto aktem nabyl on a jeho případní nástupci řadu práv a privilegií. Mimo jiné mohl nakupovat přízi či obchodovat s vínem a kořením. Jeho vnuk Anton Hoffmann prodal v roce 1781 za blíže neurčených okolností usedlost se všemi privilegii Leopoldu Czechovi za 3000 zlatých. Ve vlastnictví potomků Leopolda Czecha zůstal dům až do roku 1945. V prvním desetiletí 19. století, kdy už rychtu vlastnil Leopold Czech ml., se usedlost skládala z obytných prostor. Patřil k ní dvůr, dvě stáje, dvě stodoly, šenk, řeznictví a samozřejmě pozemky – zahrady, louky a orná půda.
Požární zbrojnice
Sbor hasičů byl v Karlovicích založen v roce 1876 po jednom ničivém požáru, proti kterému neměl kdo zasáhnout. Byl první v kraji. Byla to dobře vycvičená skupina, vybavena moderním nářadím. Oficiální uniformovaná organizace, která byla oprávněna vystupovat v nouzi i při společenských událostech. Například velitel Franz Bartsch a Alois Reichel se účastnili již v roce 1880 jako delegáti na přivítání císaře Josefa II. v Bruntále a roku 1881 přijali v Karlovicích knížete Johana Lichtenštejna II. Ze strany vlády nebo oblastní správy jim byly svěřovány také jiné úkoly, sloužili jako koloniální vojsko při nepokojích roku 1890 nebo jako pomocné oddíly při stále se vyskytujících záplavách. V roce 1908 se rozhodlo o rozpisu chlapeckých a dívčích týmů, v letech 1914–1918 fungovalo ženské družstvo. Tyto zásahové jednotky byli redukovány v roce 1940. Od roku 1946 existuje opět regulérní požární zásahová jednotka.
V současné době čítá členská základna Jednotky sboru dobrovolných hasičů v Karlovicích 26 členů.
Kneippovo jezírko
Slavné časy karlovických lázní připomíná Kneippovo jezírko. Kneippova kúra, to je vlastně hlavně otužování. Když si noříte chodidla do chladné vody, otužujete se, ovlivňujete především močové a pohlavní orgány. Chlad je prevencí proti zánětům, ovlivňuje dýchání a trávení. „Kneippování“ pomáhá také při bolestech hlavy a při migrénách.
V karlovickém náhonu žijí např. mihule potoční nebo také rak říční.
Kontakty
Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Kateřina Kočí
Karlovice 279, 79323
Tel.:+420 777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://actaea.cz