česky english deutsch polski <<< >>>

Karlovice

Masarykova stezka

Masarykova stezka

V roce 1895, kdy zde žilo převážně německé obyvatelstvo, byl v Karlovicích založen spolek pro zvelebování obce a okolí. Spolek chtěl podpořit rozvoj turismu. Budoval proto různé turistické a vyhlídkové cesty, např. vyhlídku na kamenné lávce, kaštanovou alej a také navazující turistický chodník, který se dnes jmenuje Masarykova stezka. Na těchto cestách byly postaveny lavičky pro odpočinek a informační tabule. Po první světové válce a založení Československé republiky byl tehdejšími obyvateli velmi oblíben prezident T. G. Masaryk. K jeho poctě nechali proto na místě zvaném „pěkná vyhlídka” udělat malou mohylu s fotografií T. G. Masaryka. Od té doby se stezka vedoucí kolem vyhlídky na Karlovice jmenuje Masarykova. Název se však postupně přestal používat. Místo i s fotografií bylo zničeno. Až po roce 1990 byla zásluhou obecního úřadu a spolku pro rozvoj Karlovic stezka obnovena. Na místě „pěkné vyhlídky” byl postaven pomník s bustou T. G. Masaryka.

Masarykova stezka

Řopíky

Jsou bunkry, které byly postaveny jako součást obranné linie státní hranice v letech 1935–37, před druhou světovou válkou. Kolem Karlovic je jich spousta, na louce, v lese. Tvoří linii, z jednoho bunkru dohlédneš na dva sousední. Dovnitř se vešlo asi 2–6 mužů, kteří měli bránit naši vlast. Bunkry měly skrývat nejúčinnější zbraň této války – těžký, vodou chlazený kulomet. Konstrukce objektu byla železobetonová o síle čelní stěny a stropu 80 nebo 120 cm.

Obrázek řopíku

Lesy v okolí Karlovic

Lesnatá krajina v okolí Karlovic láká k procházkám. Dříve zde ale bývaly lesy jiné – listnaté a smíšené s bukem, jedlí a modřínem. Rozkvět průmyslu, hutě i jiné výroby si žádaly množství dřeva. Vytěžené buky byly postupně nahrazovány smrkem. Ostrůvky bukového lesa s jedlí a modřínem najdeme na svazích v okolí Karlovic. Jsou nápadně zejména na jaře, kdy má bukové listí svěží zelenou barvu. Roste v nich více rostlinných druhů než ve smrkovém lese a také je zde patrné bohatší zmlazení. Najdeme zde třeba fialovou kyčelnici cibulkonosnou nebo mařinku vonnou.

Tlustá Berta

Jedna z největších jedlí v Jeseníkách.Nachá­zí se v porostu v polovině vzdálenosti mezi Karlovicemi a Pochní asi 40m pod silnicí.

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 6.133', E 17° 27.396'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Kateřina Kočí
Karlovice 279, 79323
Tel.:+420 777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://actaea.cz