česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Okolím Morávky ve Skalici

4 Rostliny

Rostliny – jarní aspekt

Pro každý typ lesa je charakteristické nejen složení stromového patra, ale také bylinný podrost. Pro listnaté lesy je typický tzv. jarní aspekt. V doby kdy ještě stromy nejsou olistěné, na zem proniká velké množství slunečního světla a současně je po zimě ještě dostatek vláhy využívají byliny, které vytvářejí v podrostu barevné koberce. Bílý tvoří sasanka hajní, zapalice žluťuchovitá a především později kvetoucí česnek medvědí. Světle žlutá je prvosenka vyšší, o něco tmavší jsou zvonkovité květy křivatců, zářivě žluté jsou na vlhčích místech rostoucí orsej jarní a blatouch bahenní. Fialovou zastupují dymnivka plná a dutá, hrachor jarní, kyčelnice žláznatá a cibulkonosná. Kyčelnice devítilistá, kterázde také roste, kvete bledě žlutě. Zajímavé krajkové žlutozelené květenství má nenápadný mokrýš střídavolistý. A ukryté pod listy zůstávají nenápadné bělozelené zvonečky kokoříku mnohokvětého.

Letní druhy

Později se objevují na světlo méně náročné byliny. Typický je podrost čarovníku obecného, svízele vonného, pitulníku žlutého a alpského, netýkavky nedůtklivé a šalvěje lepkavé. Objevuje se kopytník evropský, vraní oko čtyřlisté, pryšec mandloňový, jarmanka obecná. K významným méně obvyklým bylinám patří samorostlík klasnatý. Především ve vlhčích částech lesa se v létě rozprostřou vějíře kapradin. Jsou to především papratka samičí a kapraď samec, ale rostou zde i kapraď rozložená a osténkatá.

kyčelnice žláznatá

prvosenka vyšší

pryšec mandloňovitý

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frýdek-Místek ul. Radniční 1148 738 22 Frýdek Místek www.frydekmistek.cz/cz/o-meste/

GPS pozice

N 49° 39.570', E 18° 25.087'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí
Město Frýdek-Místek ul. Radniční 1148 738 22 Frýdek Místek
28. října 117, 702 18 Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz,www.frydekmistek.cz/cz/o-meste/