česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Boj o přežití

Drsný život na horských hřebenech

Těžce kráčíte krok za krokem proti silnému větru, je obtížné stát vzpřímeně. Mráz štípá do tváří. Slunce nemilosrdně spaluje vaši kůži, ačkoliv velké teplo necítíte. Drsné podmínky vás vyhánějí o něco níž. Přejete si být rychle pod vítanou ochranou stromů. Tato ochrana však na hřebeni chybí. Jak bez ní přežívají rostliny na horských hřebenech? Jednoduše, přizpůsobují se vysokohorskému řádění živlů podobně jako se na bezlesém hřebeni chováme my!!! Nevěříte? Tak schválně .....

Když fouká silný vítr

Kráčet proti větru nám bere síly, máme pocit, že nás srazí k zemi. Také rostliny nedokáží čelit silným náporům větru a proto jsou raději schoulené u země.

Jestřábník alpský

Když mrzne, až praští

Jednoduše oblečeme čepici, silný svetr a větrovku, co jen tak neprofoukne. Ale co rostliny? Příroda vybavila horské byliny skvělým „oděvem“ do nepohody. Představují jej husté chlupy a štětiny na listech jestřábníků nebo vosková vrstvička na listech drobných keříků. Přesvědčte se sami, stačí se sklonit a rozhlédnout se kolem. Nejen auta potřebují na zimu nemrznoucí směs, najdete ji také v rostlinách, které zůstávají i přes zimu zelené. Dokonalou ochranou je také vrstva sněhu, pod níž se udržuje stálá teplota nad bodem mrazu, takže ani zem nepromrzne. Rostliny na hřebenech se choulí jedna k druhé. Nerostou o samotě, tvoří keříčky a husté trsy. Udrží si tak více tepla.

Zlatobýl obecný alpínský

Když slunce nemilosrdně pálí

Vyzbrojíme se na cestu dostatkem tekutin, na tváře naneseme krém s ochranným filtrem. Rostliny však musejí vystačit jen s tím, co na hřebeni mají. Vrstvička vosku na kožovitých listech, shlukování do keříčků a nízký vzrůst tak nejsou jen obranou proti větru a mrazu, chrání rostliny také před vysušením silným horským sluncem.

Při své další návštěvě hor pomyslete na to, jak těžké je žít v těchto podmínkách. Zatímco my se můžeme za nepříznivého počasí schovat v teple a suchu, vysokohorské byliny zůstávají v drsném prostředí hor. Zaslouží si pro svoji otužilost a odolnost naši úctu a obdiv. Dejme jim šanci žít a kvést tam, kde jsou doma a kde jsou nejkrásnější.

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru jesenických hor.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Užitečné informace

Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020

GPS pozice

N 50° 2.809', E 17° 13.175'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz