česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Prastaré stopy bývalých panovníků

Jak se do jesenických hor (ne)zapsali lesníci barona Kleina

Otisky stop prvních poutníků, lovců, pastevců, lesníků, hraničářů na dávné stezce smyl čas. Hledali zde nové živobytí. Dnes tudy kráčí za odpočinkem a poznáním místní obyvatelé, turisté, návštěvníci jesenických hor. Následují tak stopy našich předků, kteří tuto stezku na hranici jesenických panství užívali téměř 500 let.

I méně pozorný návštěvník si na první pohled všimne něčeho zvláštního …

Na východním úbočí hřebene se zvěř obtížně prodírá hustými porosty kleče. Za hřebenovou stezkou na západním úbočí začíná jiný svět – po kleči v něm není ani památky. Vcházíme do svobodné země travnatých luk.

Pro vysvětlení se musíme nechat přenést hlouběji do historie. Rostoucí spotřeba dřeva pro výrobu kovů od 19. století donutila jesenické horaly těžit dřevo těsně pod hřebeny. Holá místa zvětšoval silný jesenický vítr. Panští lesníci nestíhali zalesňovat. Správci lesa na východním úbočí hřebene, na janovickém panství, se rozhodli povolat na pomoc borovici kleč, dobře známou jejich kolegům v Alpách. Od druhé poloviny 19. až do druhé poloviny 20. století byly vysázeny stovky tisíc sazenic kleče na jesenických hřebenech.

Bratři Kleinové, známí výrobci kovů, stavitelé železnic a silnic v jesenických údolích, odmítali na svém loučenském panství, jako jediní v Jeseníkách, měnit podobu jesenické přírody vysazováním cizorodé kleče.

Už tedy víte, proč na západním úbočí hřebene neuvidíte kleč?

Vydejte se na rozcestí turistických značek v sedle pod Velký Májem. Pokud budete pozorní, při sestupu směrem k Františkově myslivně brzy najdete barona Františka Kleina, jak ze svého oblíbeného místa i po své smrti shlíží do údolí Desné. Kovovou plaketu tu umístili jeho vděční lesníci v roce 1937 jako vzpomínku na vlídného majitele panství.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd a poblíž se nachází Přírodní rezervace Bučina pod Františkovou myslivnou, která je ukázkou původního bukového pralesovitého porostu s javorem klenem a smrkem v údolí Divoké Desné.

Užitečné informace

Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020

GPS pozice

N 50° 2.481', E 17° 12.426'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz