česky english deutsch <<< >>>

Horňácko

Kuželov

Kuželov je půvabná horňácká vesnička Moravského Slovácka, která leží na severních svazích hlavního hřebene Bílých Karpat.

Jméno získala obec pravděpodobně podle starého rodů Kuželů, kteří se zde usadili. Poprvé je obec písemně zmíněna v listinách z roku 1406. Obyvatelé se živili hlavně hrnčířstvím, prodejem výšivek, ale i vysoce kvalitním tkalcovstvím. Mimo jiné také pracemi v lesích, zemědělstvím a vinařstvím. Ještě v 17. století byla v okolí Kuželova hojnost vinic.

Při hranici se Slovenskou republikou se nachází tajuplné místo U tří kamenů, kde byli podle starých záznamů 21. května 1710 obklíčení a husary postříleni místní zbojníci. Na vůdce zbojníků, Martina Polčáka, čekal však trest krutější, rozčtvrcení. Tri kameně znamenají rozhraní panství Lichtensteinů (Kuželov), Magnisů (Hrubá Vrbka) a Uher (Slovensko).

Za vlády Marie Terezie, v roce 1768, byl postaven Jezuity kostel Nejsvětější Trojice pro potřebu rekatolizace obyvatel. Znak i vlajka obce nesou obraz větrného mlýna, který byl postaven v roce 1842, a ještě dnes si tuto jedinečnou památku můžeme prohlédnout.

GPS pozice

N 48° 51.679', E 17° 29.086'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis