česky english deutsch <<< >>>

Horňácko

Hrubá Vrbka

Obec Hrubá Vrbka ležící na úpatí Bílých Karpat je jedna z nejstarších obcí Horňácka.

Přestože se poprvé objevuje obec, někdy nazývaná Velká Vrbka, v zemských deskách v roce 1360 spolu se jménem Vladyky Hertlína z Vrbky, archeologové vypátrali, že její historie sahá až do 4. století př. n. l., kdy území obývali Keltové. Dokládají to nálezy zlomků keramického tyglíku pro odlévání kovů, skleněné náramky či úlomky lidské lebky.

Stejně jako Slovensko má i Hrubá Vrbka svého Jánošíka. Byl jím Martin Polčák z Hrubé Vrbky, jehož bratr Jan vytvořil zbojnickou skupinu. Martin se k ní po smrti svého bratra přidává. Ač s nimi chudí sympatizovali, husarům se podařilo zbojníky postřílet. Na Martina Polčáka však čekala smrt krutější, rozčtvrcení.

Hrubá Vrbka je zajímavá také svojí lidovou architekturou. Na okraji vesnice se zachovaly řady kamenných stodol a na návsi kamenné komory sloužící k uskladnění potravin.

řady stodol na okraji vesnice

kamenná komora na návsi

V obci je možné zhlédnout rodný dům biskupa Gorazda (* 1879 –  1942, vl. jménem Matěj Pavlík). Původně katolický kněz, později biskup pravoslavné církve v Československu byl za ukrývání parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha, zajat, mučen a popraven nacisty. Jako národní mučedník byl v roce 1987 prohlášen za svatého.

GPS pozice

N 48° 52.189', E 17° 28.796'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis