česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Ztracené kameny

Svět lišejníků

Ztracené kameny, ztracený svět barev. Jen se podívejte blíž, kameny jsou zde zdobeny lišejníky různých barev i tvarů, tajemnými organismy vzniklými spojením hub a řas. Právě tady, pár kroků pod hranicí lesa, našly příhodné podmínky pro svůj růst. Zde na Ztracených kamenech, ve světě lišejníků, najdeme až 130 druhů těchto zvláštních organismů.

Mezi nejkrásnější lišejníky patří pevnokmínek vesuvský. Připomíná malé šedé stromky, které najdete na kamenech i mezi nimi. Lišejník zeměpisný tvoří na skalách a kamenech žlutozelené povlaky s černým lemem – nápadné, mapám podobné, kresby. Roste od nížin vysoko do hor, vždy na balvanech kyselých hornin.

Misničkovka černá zabarvuje kameny do rezava, černé puntíky jsou plodnice. Pupkovka bezchlupá pokrývá šedými miskami velikosti mince balvany v suti. K těm přirůstá pouze v jednom místě – pupku.

Mezi balvany v kamenné suti roste mnoho různých druhů dutohlávek, například dutohlávka lesní, chudobkokvětá, červcová, kuželovitá, znetvořená, prstovitá, třásnitá a řada dalších. Některé z nich tvoří malé pohárky, jiné polštářky složené z malých keříků.

Pukléřka islandská je nápadná velkými hnědozelené lupeny mezi kameny a borůvčím.

Ztracené kameny jsou také začátkem či koncem světa horských luk. Jen pár výškových metrů nad nimi se les pomalu otevírá a uvolňuje místo horským loukám. Je odtud možné také nahlédnout do údolí.

Blízké Ztracené skály jsou opravdu jakoby ztraceny v lesním porostu. Je odtud jedinečná vyhlídka do údolí řeky Merty. Údajně je tady ztratil čert při závodech s jedním z místních sedláků.

Užitečné informace

Horská služba Skřítek tel. 583 237 104

GPS pozice

N 50° 0.970', E 17° 10.495'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz