česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Co se děje v trávě

Povídání o životě zvířat na jesenických holích

Zdánlivě bez života se zdají horské louky na hřebenech. Vítr, mráz, sníh – kdo by tu přežil? Snad jen odolné rostliny, choulící se nízko u země. Přesto se při bližším pohledu přesvědčíte o pravém opaku. V podmínkách, které najdeme málokde na světě, se to malými obyvateli jen hemží.

Támhle letí motýl! Takový se v nížinách nevyskytuje! – Okáč horský, častý obyvatel horských luk, se nám při troše štěstí ukáže za slunečných dní v období letních prázdnin. Zatímco jeho příbuzný okáč sudetský vyhledává prameny mezi zakrslými stromy, a tak jej můžeme zahlédnout jen zřídka.

Okáč horský

Některé horní větve smrků usychají. To se do nich pustily larvy tesaříka. Žije pouze tady v Jeseníkách a latinsky mu říkáme Cornomutila quadrivittata. Je tak vzácný, že český název ani nedostal.

Rozhrnujeme starou uschlou trávu na vrcholech a prchá před námi brouk hnojník. Nechme ho běžet.

Hnojník

Kolik zvláštních míst s různými životními podmínkami ukrývají ledovcová údolí Velké a Malé kotliny! Není divu, že v nich žije největší množství živočichů. Svůj domov zde našla většina z těch, kteří se vyskytují v celých jesenických horách. Proto se nabízí přirovnání údolí bývalých ledovců k „zoologickým zahradám“. Přijďte je navštívit, nepotkáte sice žirafu ani slona, ale určitě neodejdete zklamaní.

Kamzíci nejsou v Jeseníkách původní zvěří. Pocházejí z rakouských Alp a do našich hor byli vysazováni od roku 1913, kdy bylo do aklimatizační obory v hřebeni Kamence (1200 m n. m.) severovýchodně od Vysoké hole dovezeno pět kusů kamzičí zvěře. V roce 1924 bylo z obory vypuštěno 21 kamzíků, kteří se postupně rozšířili do oblasti celého hlavního hřebene. V 80. letech 20. století zde žilo asi 800–1000 kusů. V 90. letech 20. století nastala silná redukce početního stavu kamzíků kvůli škodám, které způsobovali na původní přírodě Jeseníků. Dnes je jejich počet odhadován na 150–200 kusů.

V Jeseníkách krátce žili i svišti. Pocházeli z Vysokých Tater. Prvních 6 svišťů bylo vypuštěno do obůrky na západním úbočí Vysoké Hole na jaře roku 1963. Krátce po vysazení však svišti svůj nový domov opustili a od té doby již nebyli pozorováni. O jejich smutný konec se zřejmě postaraly lišky.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Užitečné informace

Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020

GPS pozice

N 50° 3.113', E 17° 13.518'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz