česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Ledovcové království

Poslední doba ledová a její stopy v krajině

Teploty jsou rok od roku nižší, sněhu přibývá, mrzne až praští, přichází doba ledová. Oteplí se zase až za několik tisíc let… Ledové a teplejší časy se v historii Země střídaly tak často, jako pro nás slunce se zamračenou oblohou.

Jeseníky byly v ledových dobách královstvím sněhu a ledu. V závětří byla sněhová pokrývka silnější – ideální místo pro vznik ledovce. Tíha ledu, který každý rok narůstal, tlačila na zem pod sebou a spolu s působením mrazu tak vyhloubila kotliny a nová údolí. V Jeseníkách je nejvýznamnější z nich Velká Kotlina. Už jste ji navštívili?

Mráz má sílu rozbíjet skály. Dělá to pomalu, odlamuje kusy skal, trpělivě, tisíce a tisíce let. Někdy skála zmizí docela, kameny nahromaděné na jejím místě vytvoří kamenné moře. Jindy je skála silnější než mráz, dodnes stojí hrdě na hřebeni a odolává mrazu, větru i vodě. Už tedy víte, že Petrovy kameny nebo skála na vrcholu Pecný nejsou čertovým dílem, jak si dřív horalé mysleli.

Mráz si umí s kameny také hrát, třídí je a skládá z nich zajímavé obrazy. Malé kameny a štěrk ponechá na místě, ty velké odkutálí na okraj plochy. Je trpělivý, pracuje pomalu a pomáhá mu voda. V důsledku toho vznikají v půdě pravidelné mnohoúhelníkové struktury. Najdeme je ve vysokých horách nebo na dalekém severu, všude tam, kde je půda vystavena silnému mrazu. V Jeseníkách jsou většinou málo zřetelné, zarostly horskými travami. Na vrcholku zvaném Pecný, cestou z Jelení studánky na Skřítek, je však můžete stále obdivovat.

Na Peci a Pecném představují kameny údajně pecny chleba, které tu poztrácel zlotřilý vozka. Ten posléze sám zkameněl na jiném místě hřebene Hrubého Jeseníku. Skutečnost je ovšem mnohem prozaičtější. Skaliska jsou výsledkem mrazového zvětrávání, které bylo nejintenzivnější v ledových dobách.

Nepřerovnávejte prosím kameny. Ničíte tím jedinečné přírodní úkazy vzniklé působením mrazu.

Návštěvník má právo užívat si ticha i zvuků horské přírody, poslouchat zpěv ptáků, šumění větru v trávě i kvílení meluzíny, křupání sněhu pod nohama a bublání horských bystřin.

Užitečné informace

Horská služba Skřítek tel. 583 237 104

GPS pozice

N 50° 1.315', E 17° 10.897'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz