česky english deutsch <<< >>>

Podél Vlárské dráhy

Bylnice

Železniční nostalgie

Bylnice slouží jako tzv. rozřaďovací nádraží. Můžeme pokračovat na Vlárský průsmyk, nebo směr Valašsko odbočnou tratí č. 283 na Vsetín. Trať do Vsetína byla postavena v letech 1923–28 a na počest 10letého výročí vzniku samostatné ČSR nese název Dráha prezidenta Masaryka. Na trati se nachází několik technických zajímavostí, například téměř 1 km dlouhý Návojenský tunel nebo několik viaduktů.

Česká televize se na tuto trať zaměřila v cyklu Hledání ztraceného času v díle s názvem Ze Vsetína do Bylnice ve 20 minutách. Tvůrci se inspirovali dokumentárním filmem režiséra Karla Antona z roku 1928. V roce 1995 nasedli s kamerou na drezínu jako jejich předchůdce a pořídili unikátní srovnávací záběry okolní krajiny a její proměny po téměř 70 letech.

Zůstaňme u nostalgických vzpomínek, tentokrát na „éru páry“. Po Vlárské dráze z (většinou z Olomouce do Bylnice) občas směřují jarní nostalgické jízdy parním vlakem – Pod vrcholky Bílých Karpat. V minulosti se jich účastnily i slavné parní lokomotivy Šlechtična, Albatros nebo Rosnička.

Užitečné informace

http:/www.brumov-bylnice.cz/

GPS pozice

N 49° 4.071', E 18° 0.839'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis