česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Vysoká hole

Pozor! Tady přistávají letadla!

Se svými 1464 metry nad mořem je Vysoká hole druhým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Procházíte přes ni stezkou starou více než 500 let! Na Jelením hřbetu havaroval v roce 1926 rumunský pilot George Banciulescu. Při havárii přišel o obě nohy a přesto pak dál létal. Byl první pilot na světě, který dokázal létat s protézami. Na jaře roku 1944 bylo rozhodnuto využít plochý vrchol Vysoké hole k výstavbě polního letiště pro stíhací leteckou jednotku. V okolí turistické stezky uvidíte řadu stop po výstavbě letiště, z něhož nakonec nikdy žádné letadlo nevzlétlo.

Po válce v roce 1946 se pokoušeli plachtaři z Olomouce a Brna – Medlánek o létání na Vysoké holi, avšak kvůli nepřízni počasí jen s malým úspěchem. V roce 1950 se zřítilo letadlo Dakota na úbočí Vysoké Hole. Byl to krutý zimní den a jen zázrakem 32 pasažérů přežilo. Pět lidí havárii odneslo svým životem.

Kdo ví, kolik svíček života by sfoukla ledová vichřice na Temné, kdyby tehdejší dobrovolníci z horské služby společně s vojáky, kteří právě pobývali na chatě Ovčárna, nepodnikli bleskovou záchrannou akci. Své stopy v krajině Vysoké hole však zanechaly i další události … Pusté horské polohy vrcholu Vysoké hole byly na začátku 20. let minulého století využity jako cílový prostor cvičení dělostřelectva. Zůstaly tu krátery o průměru až 10 metrů a hloubce až 140 cm. Krátery mají kruhovitý tvar a okolo pravidelný val vyvržených kamenů. Přímo u turistické trasy na vrcholu Vysoké hole narazíte na pozoruhodný hraniční kámen z roku 1681, stojící na hranici tří jesenických panství – Bruntálu, Loučné a Janovic.

Vyznačuje také historickou hranici Moravy a Slezska. Jsou na něm vytesány znaky majitelů panství – řádový kříž, hofmanský znak a znak Žerotínů. Každá ze zúčastněných stran zaplatila 10 zlatých. Jednou za 4 – 12 let obcházeli představitelé panství tyto kameny za doprovodu dětí. U nejvýznamnějších hranečníků byly děti vyplaceny lískovkou, za to jim byl darován peníz a tak bylo postaráno, že v době, kdy se ujmou dědičné funkce, budou si polohy hranečníků pamatovat.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020

GPS pozice

N 50° 3.558', E 17° 13.877'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz