česky english deutsch polski <<< >>>

Světem horských luk

Pravda o čarodějnicích

Petrovy kameny, tajemný klenot jesenických hor

Skalnatý útes v travnatém moři horských luk. Skály Petrových kamenů, vystupující na hřebeni, jitří od nepaměti lidskou fantazii. Největrnější místo Jeseníků, kde i v létě je kulich často k nezaplacení. Svět mrazu a slunce je vzpomínkou na dávné časy před několika tisíci let, kdy zde vše bylo pokryto sněhem a ledem.

Doby ledové skončily a na Petrovy kameny přicestovali rostliny a živočichové, kteří tu našli úkryt před pro ně příliš teplým podnebím jiných částí Jeseníků. Již po desetiletí zde přírodovědci stále objevují a obdivují vzácné rostliny a živočichy. Některé můžete najít až na dalekém skandinávském severu, jiné dokonce jinde na světě nenajdete – těm říkáme endemity. K nim patří drobný zvonek jesenický a nízká skalní tráva lipnice jesenická. Vzácných rostlin tu ale najdete mnohem více. Pravidelně se zde vyskytují dva druhy brouků – drobný hnojník a vyklenulec, velmi vzácné glaciální relikty – pozůstatky doby ledové, kteří nebyli jinde na Moravě nalezeni.

Zvonek jesenický

Horalé si nedokázali vysvětlit, jak se mohla osamocená skála ocitnout tak vysoko na hřebeni. Zvědavost se mísila se strachem. Určitě v tom mají prsty nadpřirozené síly … Magické místo vybízelo k dohadům. Prý se tam prováděly různé rituály a konaly slety čarodějnic. Petrovy kameny sehrály ústředním roli v čarodějnických procesech, které se konaly v nedalekých Velkých Losinách na sklonku 17. století.

Již v 16.-17. století byl na Petrových kamenech postaven železný kříž, který zde měl zabránit nočním rejům čarodějů a čarodějnic.

Podle dochovaných soudních zápisů z čarodějnických procesů z let 1678 – 1695 vznikl film „Kladivo na čarodějnice“ (podle stejnojmenného románu). Vypráví o čarodějnických procesech v Jeseníkách. Inkvizitor nechává upalovat ženy, u kterých se objeví nějaký náznak čarodějnictví, např. zaříkávání. Oběti postupně vybírá tak, aby zlikvidoval názorové odpůrce a bohaté lidi, jejichž majetek by se pak mohl zkonfiskovat. Přiznání vynucuje mučením. Mezi oběti procesů se postupně dostanou i kněz a šlechtic, hájící nespravedlivě odsouzené a ukazující na nelidské metody výslechů.

Shlédněte zde ukázku z filmu:

http://www.youtube.com/watch?…

Více než 200 let obcházeli Petrovy kameny hledači pokladů. Ke skalám se vztahují i jiné pověsti, například o zjevení Svatého apoštola Petra, podle něhož prý dostaly jméno. Do stěny skály byla zasazena malá mramorová tabulka na památku významného přírodovědce Prof. Dr. B. A. Kolenatiho, velkého znalce a publicisty fauny, flóry a mineralogie Jeseníků.

Potěšte se pohledem na tajemný klenot jesenických hor a zanechejte ho jeho samotě! Vždyť už víte, že tu sídlí duch dávných dob, ale také jedinečné rostliny a živočichové, jimž pošlapání a rušení neprospívá.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

GPS pozice

N 50° 3.984', E 17° 14.112'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz