česky english deutsch <<< >>>

Okolo Nového Světlova

Okrášlené Bojkovsko

Dobrovolnictví jako hodnota

V Bojkovicích a okolí se postupně opravilo a zkrášlilo několik objektů a míst. Z velké míry za dobrovolného přispění místních nadšenců a sponzorů. Spolková činnost má u nás delší tradici, již na přelomu 19. a 20. století vznikaly okrašlovací, knihovnické, vlastivědné a jiné spolky. Za komunistických časů se hodnota dobrovolnosti deformovala například v povinné „akce Z“. Dnes byla tato hodnota rehabilitována a konkrétně v Bojkovicích funguje několik spolků, například Klub Bojkovských skeptiků – svobodné občanské sdružení, Muzejní spolek Aloise Jaška, Skauti a další.

Najdeme zde třeba opravenou studánku Ohloběnku, jejíž vodu si nechaly svého času nosit i zámecké paní z Nového Světlova. Před vandaly ji prý hlídá zlá čarodějnice Zicha. Jak to bylo s tou čarodějnicí, se dozvíte až na místě, když si přečtete pověst v knize uložené v kovové schránce. Kmotrou studánky je regionální spisovatelka Alena Bartošíková.

Budete-li pokračovat dále na vrch Skalka, můžete se pokochat výhledem z dřevěné rozhledny, které se říká „Vyhlídka na Skalce“, a vznikla jak jinak než spoluprací místních obyvatel a obce.

Užitečné informace

http://kbs-sos.wz.cz

http://www.muzejnispolekbojkovice.estranky.cz

http://www.bojkovice.cz

GPS pozice

N 49° 1.700', E 17° 50.311'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis