česky english deutsch polski >>>

Světem horských luk

Vítejte na horách

Vítejte ve světě horských holí – horských luk. Vítejte ve světě trav a nízkých bylin nad horní hranicí lesa. Ve světě, který začíná tam, kde stromy už růst nemohou, mráz, sníh a vítr jim to nedovolí. Vítejte vysoko v horách, ve světě rostlin a živočichů, kteří uvykli drsným podmínkám podobným těm, které vládnou za polárním kruhem.

Co jsou to horské louky?

Horské louky vznikly bez přičinění člověka vlivem přírodních podmínek, které jsou pro růst stromů nepříznivé. Není třeba je kosit ani na nich pást ovce či dobytek, a přesto nezarostou lesem. Postarají se o to nízké teploty, sníh a prudký vítr. Vytvoří místo pro rostliny, jimž tyto podmínky vyhovují a které najdete mnohdy až daleko na severu. Některé z nich se vyskytují z celé ČR pouze zde.

Jaké zde vládnou podmínky?

Počasí na horách je drsné a často se mění. Průměrná roční teplota činí 1–3°C. Sněžit může i v létě. Sníh se na někde udrží až do června nebo července. V zimě pravidelně přikryje vše. Místa v závětří, pod hřebeny nebo v korytech potoků jsou zakryta vysokou sněhovou peřinou. Pod ní je o trochu tepleji. Sníh přináší také dostatek živin. Proto zde najdeme bohatá společenstva rostlin a živočichů. Takovým místem je třeba Velká kotlina pod Vysokou holí. Jinde, na hřebenech, je sníh nemilosrdně odvíván větrem. Bez jeho ochrany mohou přežít jen ty nejodolnější rostliny a živočichové.

Víte, že …?

Poslední sníh v oblasti Vysoké Hole se rozpouští na přelomu června a července, rekordem je 20. červenec. Největším alpínským ostrovem u nás jsou Krkonoše s celkovou plochou bezlesí cca 50 km2. Nejbližším ostrovem alpínského bezlesí je Králický Sněžník. Celková plocha ostrovů alpínského bezlesí u nás nedosahuje ani 70 km2.

Ochrana přírody a krajiny Nacházíte se v NPR Praděd.

Návštěvníci mají právo těšit se z horské přírody, dýchat čistý vzduch a pít osvěžující vodu z horských studánek a pramenů.

Užitečné informace

Naučná stezka Světem horských luk měří celkem 12 km a končí na Skřítku. Časová délka trasy je cca 3 hodiny a celkové převýšení –440m. Vydejte se po červené turistické značce, směr Jelení studánka.

Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020

GPS pozice

N 50° 4.234', E 17° 14.364'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz