česky english deutsch >>>

Rozhledny a vyhlídky

Čeřovka (Milohlídka)

Milohlídka, jak se nazývá rozhledna na vrchu Čeřovky, je v nadmořské výšce 335 m n. m. Měří pouze 8 metrů a na její vrchol vystoupáme po 47 schodech. Jedná se o nejstarší vyhlídkovou stavbu v Českém ráji. Romantická kamenná věž z roku 1843 připomíná spíše středověké hradní opevnění než neogotickou turistickou stavbu. V archivních záznamech se uchovaly prameny, ve kterých se dočteme, že vyhlídku nechal vybudovat jičínský hejtman Hansgirg. Na stavbu rozhledny využil peníze z darů místních obyvatel. Výstavba byla důležitá i z hlediska jičínské chudiny, která dostala díky ní práci. Takže rozhledna byla charitativní akcí pro chudé, taková obdoba Hladové zdi. S rozvojem turismu, na konci 19. století, se stává Milohlídka oblíbeným cílem nejen jičínských výletníků. Roku 1885 se místní rozhodly upravit okolí starého čedičového lomu na útulný park s cestičkami, lavičkami a altánem. Po nějaké době se bohatí měšťani začínali obávat, že by se rozhledna mohla zřítit, proto nechali vybudovat mohutnou opěrnou zeď, která stojí dodnes.

Milohlídka v roce 1920

Milohlídka v roce 1920

Výhled z Milohlídky je v současné době výrazně omezen. Nyní je vidět pouze směrem na Jičín. Rozhled do okolí jiným směrem znemožňují vzrostlé stromy, které za dobu více jak 150 let, co tu Milohlídka stojí, přerostly její vrchol. To rozhledně ubírá trochu na atraktivitě. To ovšem vyvažuje okolní park a příroda.

Starý lom pod vrcholem odkryl systém tenkých bazaltových žil, které pronikají do křídových sedimentů a vypalují je do porcelanitu. Porcelanit vznikl metamorfózou jílovců. Na Čeřovce nejsou zachovány žádné produkty povrchových sopečných projevů. Není jisté, zda vůbec nad Čeřovkou někdy skutečný vulkán stál, ale tato lokalita dobře dokumentuje, jakým způsobem proniká bazanitové magma jemnozrnnými sedimenty v blízkosti povrchu, tedy za podmínek velmi malého tlaku. Bazanitová hornina zde vytváří systém žil a žilek, které mají někdy mocnost i jen několik málo centimetrů. Na bazanitových žilkách je možné pozorovat, jak tavenina využívala pukliny v jílovci a vyplnila i ty nejjemnější trhlinky.

Užitečné informace

Otevírací doba:

Březen So – Ne 10:00 – 15:00

Duben – Září Po – Ne 9:00 – 17:00

Říjen So – Ne 9:00 – 15:00

Podle počasí klíče možno vyzvednout u p. Kopalové.

GPS pozice

N 50° 34.955', E 15° 13.465'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz