česky english deutsch <<< >>>

Rozhledny a vyhlídky

Dubecko

Rozhledna Dubecko je ukázkou, jak se dá využít vysílací věž mobilního operátora k turistickým účelům, tím pádem i k rozvoji regionu. V roce 2001, v době, kdy se začalo jednat se společností Eurotel, o výstavbě železného stožáru, který by pokryl přilehlé oblasti signálem pro mobilní telefony. Si obec Mírová pod Kozákovem vyžádala, aby součástí stavby bylo i vyhlídkové místo. To bylo podpořeno okresním úřadem v Semilech, Správou CHKO Český ráj a Lesy ČR. Ryze technická stavba se tedy doplnila o schodiště a ochoz kolem vnitřního železného tubusu. Ochoz se nachází ve výšce 33 metrů. Z takové výšky a za dobré viditelnosti je z rozhledny výhled do krajiny Českého ráje, Jizerských hor, Krkonoš a na Bezděz a Ralsko. Z okolních fenoménů můžeme vidět blízké Klokočské skály a zříceninu hradu Roštejn.

Stavba vysílače byla zahájena v roce 2001 a již 6. června 2002 byla dostavěna a slavnostně otevřena. Rozledna leží na pískovcové kuestě. Kuesta je ukloněná pískovcová kra, jejíž sklon je 2 – 7 °. Od Klokočských skal ji odděluje údolí Stebenky a směrem ba Rovensko pod Troskami je proříznuta tokem Veselky.

Klíč od rozhledny si lze zapůjčit u pana Lejska na Dubecku č. p. 6. V chladném a deštivém počasí se klíč nepůjčuje. Jedná se o nařízení OÚ Mírová pod Kozákovem s ohledem na bezpečnost návštěvníků.

Užitečné informace

Plné vstupné: 20,00 CZK

Zvýhodněné vstupné: 10,00 CZK

Děti: 10,00 CZK

GPS pozice

N 50° 34.955', E 15° 13.465'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz