česky english deutsch <<< >>>

Konojedy a Levínsko

Rozhledna Náčkovice

Nad obcí Náčkovice, na místě kde stávala věž zvonice, se v současné době tyčí poměrně mladá, krásná rozhledna ve výšce 616 m.n.m.. Byla vystavěna v roce 2003 jako telekomunikační vysílač a dosahuje výšky 21 metrů. Zpřístupněna byla v následujícím roce 2004.
Rozhledna byla postavena podle projektu Martina Gabriela. Je železná, jako většina telekomunikačních věží, ale přízemí je obezděno přírodním kamenem a osmiboká věž je obložena dřevem až do výšky 8,5 metrů. Ve stejné výšce je vyhlídkový ochoz s osmi okny. K vyhlídkové plošině je možno se dostat po 45 schodech. Zbývající dvě patra jsou určena mobilním operátorům.
Dle projektu vznikla unikátní a netradiční stavba, která díky své ideální poloze na hřebeni východní části Českého středohoří je naprosto ideálním rozhledovým bodem. Z vyhlídkové plošiny je možno vidět například Sokolí vrch s rozhlednou, Jedlovou s rozhlednou, Jizerské hory, Ještěd s vysílačem, Krkonoše, Bezděz, Říp, zříceninu hradu Hamburk i Lovoš a Milešovku. Samozřejmě i Bukovou horu s vyčnívajícím vysílačem.
V případech historických rozhleden bývá název odvozen od názvu vrchu na kterém stojí. Jelikož je rozhledna postavena na bezejmenné kótě, neměla své dané jméno. Místní obyvatelé jí nazývají Víťova vyhlídka, podle jména stavitele vyhlídky. Otevírací doba je dle počasí, a to v měsících květen až říjen, od pátku do neděle. Pokud bude rozhledna uzavřena, výborný výhled se naskýtá i od paty věže.

Rozhledna

Rozhledna

Víťova rozhledna

Víťova rozhledna

GPS pozice

N 50° 38.964', E 14° 16.607'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Pavel Gruntorád
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://