česky english deutsch <<< >>>

Konojedy a Levínsko

Zvonice Levín

Městys Levín se nachází v malebném prostředí nad Habřinským potokem, nedaleko města Úštěk. Na náměstí stojí velmi zajímavý barokní kostel Povýšení svatého kříže. Na kopci zvaném Turmberge, v místech bývalého hradu byla v roce 1699 vystavěna barokní zvonice jež je dominantou obce. V současné době je nově zrekonstruovaná, bíle omítnutá a slouží jako vyhlídka do blízkého okolí.
Levín se poprvé vyskytuje v historických pramenech až roku 1352, kdy je uváděn jako sídlo farnosti. O historii středověkého hradu z poloviny 13. století není mnoho známo. Zmiňuje se o něm až zpráva z roku 1538, kdy se zde prodává „kus lesu k vinici na vykopání v Hradišti pod Levínem“. Hrad již tehdy zjevně dávno neexistoval a jeho zbytky byly zřejmě poškozeny zmíněným zřizováním vinice.
Zvonice, která se zachovala, byla vystavěna z kamene získaného rozebíráním zříceniny hradu. Na kamenný základ byl nasazen zvonovitý dřevěný kryt. Věž byla už od dávných dob vystavena úderům blesku. Čtyři lidé tak přišli o život při vyzvánění na blížící se bouřku. Roku 1833 uhodil do věže blesk a zapálil ji. Následně došlo k její rekonstrukci, při které bylo přistavěno jedno patro. V létě roku 1899 dostala věž novou střechu z břidlice, vrchol věže byl opatřen hromosvodem a celá věž omítnuta. Na věži byly tři zvony. Na jednom byl latinský nápis obsahující slova " AVE MARIA GRACIA PLENA ". Zvon prý pocházel z farního kostela Liebeschitzer. Druhý zvon odlil v roce 1844 Franc Gold z Litoměřic a třetí zvon věnoval v roce 1872 farář A. Prochaska. Měl přijít na místo dřívějšího zvonu, který byl ukraden. V 1.světové válce byly odstraněny zvony věže, které byly odlity v roce 1844 a 1872. Zůstal zachován pouze jeden starý zvon s jeho starobylým nápisem.

Zvonice

Zvonice

GPS pozice

N 50° 36.725', E 14° 17.030'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Pavel Gruntorád
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://