česky english deutsch <<<

Besedické skály

Kalich - Modlitebna

Kalich je tajemné skalní bludiště pěti roklí tvořící součást Besedických skal. Nalezneme jej necelý kilometr pěší chůze od obce Besedice na žlutě značeném turistickém okruhu. Oproti Chlévišti je tato oblast menší, nabízí však také několik zajímavých míst. Nejznámější je Modlitebna Českých bratří, kam se v období po bitvě na Bílé hoře uchylovali protestanti ke svým modlitbám. Využívali nehostinných a těžko přístupných skal k tomu, aby mohli bezpečněji vyznávat svojí víru. Jedná se nejspíše o pověst, která vznikla v roce 1930, kdy byla stezka Besedickými skalami vybudována ve vlasteneckém duchu.

Chodba v Kalichu

Chodba v Kalichu

Na zdejší skále nalezneme vyrytý kalich s letopočtem 1634. Dále si zde můžete přečíst úryvek z Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské, díla učitele národů Jana Amose Komenského, verše o Kralické bibli či verše turnovského mnicha. Jsou zde i další historické rytiny. Bohužel nejvíce rytin pochází z nedávné doby.

Nápis vytesaný v Modlitebně

Nápis vytesaný v Modlitebně

Rytí do skal poškozuje přírodní i kulturní dědictví pískovcových skalních měst a je ZAKÁZÁNO, proto prosíme neryjte do skal a dodržujte i ostatní pravidla chování v chráněných krajinných oblastech.

Ve skalní průrvě ústící do Modlitebny je vidět zpříčený pískovcový balvan, který se zřítil z vrcholové části skal. Jedná se o typický projev eroze ve skalních městech. Nedaleko Modlitebny můžeme vystoupat na vyhlídku Českých bratří. Nebo se po zelené turistické trase vydat na zříceninu hradu Zbirohy.

Nepravá brána

Nepravá brána

GPS pozice

N 50° 37.560', E 15° 12.114'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz