česky english deutsch <<< >>>

Strážnicko

Verbuňk

Návštěvníci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici mívají každoročně možnost zažít atmosféru Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Verbuňk je mužský sólový tanec, který se na Slovácku tančí nejen na festivalech, ale hlavně na hodech, besedách u cimbálu a při jiných příležitostech, kde hraje cimbálová nebo dechová hudba.

mladý verbíř na soutěži ve Strážnici

Tanec verbuňk vznikal v průběhu 18. a 19. století, kdy byli mladí muži verbováni (najímáni) na vojnu s pomocí hudby a profesionálních tanečníků. Během 20. století se verbuňk zformoval do šesti různých typů – ze Strážnicka, z Uherskohradišťska a Uherskobrodska, z Kyjovska, z Horňácka, z Hanáckého Slovácka a z Podluží.

Verbuňk dává tanečníkům velký prostor k improvizaci a spontánnímu vyjádření emocí. Dodnes se v něm odráží funkce obřadní, soutěžní i erotická. V České republice se tančí pouze na Slovácku. Podobné tance se vyskytují i na západním Slovensku a v Maďarsku. V roce 2005 byl slovácký verbuňk organizací UNESCO prohlášen Mistrovským dílem ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Další informace o verbuňku lze získat na webových stránkách – http://www.nulk.cz

GPS pozice

N 48° 54.291', E 17° 18.695'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://