česky english deutsch <<< >>>

Strážnicko

Vnorovské kraslice

Vejce bylo odpradávna uctíváno jako symbol života, plodnosti a úrody Jeho magická funkce se zdůrazňovala barvením na červeno (barva krve a života) nebo na zeleno (barva vegetace). Obarvené vejce se nazývalo kraslicí a často bylo zdobeno rozmanitými symboly a znaky. Dodnes se zachoval zvyk darování kraslic na Velikonoce. Dříve se však zdobila vařená vejce, protože jejich symbolika mohla splnit svůj význam teprve tehdy, pokud byly kraslice snědeny. Později převážila estetická a dekorativní funkce kraslic.

Jedním z nejznámějších typů kraslic na Moravě jsou batikovaná vejce ze Vnorov. Batikování je speciální zdobicí technika, kdy se kresba střídavě vykrývá voskem a střídavě namáčí do barvy. Nejdříve se vejce ponořilo do žluté barvy a pak se voskem pokrývaly ty části, které měly zůstat žluté. Následně bylo vejce namočeno do další barvy a stejným způsobem se pokračovalo dál, dokud nebyla kraslice hotova.

batikované kraslice

Zdobení kraslic se věnovaly především ženy. Během 20. století se z kraslic stal oblíbený dekorativní prvek a některé „krasličářky“ je začaly vytvářet ve velkém množství. Pak je prodávaly do větších měst na Moravě, ale i v Čechách a v zahraničí. I v současnosti je ve Vnorovech batikování vajec živou tradicí a zdejší kraslice patří k nekrásnějším ukázkám lidového umění.

GPS pozice

N 48° 55.865', E 17° 20.870'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://